Genel Kültür

Bilimin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

Bilim, evreni ve insanların olan olayları anlaması konusunda yardımcı olur. Evrende gerçekleşen olaylar üzerinde yaptığı araştırmalar doğrultusunda insanlığı aydınlatır. Bugün hayatımızın kolaylaştıracak icatların yapılmasında bilimin katkıları önemlidir. Çağda bir yaşam teknolojik aletlerden yararlanılarak yapılmış olması önem taşımaktadır.

Bilim sürekli gelişir ve araştırmalarına devam eder. Elde edilen bilgilerden yararlanarak insanlığın yaşamını devam ettirmesindeki önemli dengeyi korur. Bilim araştırmaları sonucunda olayları araştırır. Her zaman neyi ne olduğunu doğrudan söylemez. Çevremizde olan olayları bilimsel olarak oldukça önemlidir.

Atatürk, bilime ve sanata büyük önem vermiştir. Cumhuriyetin kurulması ile asıl savaşın şimdi eğitim alanında başlayacağını belirtmiştir. Eğitim alanında başarıya ulaşan uluslar bugün dünyanın önde gelen en büyük ekonomiye sahiplerdir. Hz. Ali’nin bilimle ilgili “ilim Çin’de bile olsa gidip alınız” demiştir. İnsanlık tarihi için bilimin önemini devletin önde gelen liderleri de anlatmıştır. Bilim ulusların en önemli ihtiyacıdır. Hayatımızda karşılaşabileceğimiz tüm olayların açıklamasını en doğru şekilde bilim yanıtlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu