Genel Kültür

Bilinçli Tüketici İle İlgili Kompozisyon

Yaşamımızı devam ettirebilmek için temel ihtiyacımız olan beslenme, giyinme, sağlık, barınmayı karşılamak için çabalarız. Çalışma sonucunda kazanç sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılamak için harcamalar yaparız. Alışverişlerimizi bilinçli şekilde yaparsak bütçemize destek olduğu gibi daha iyi refah düzeyinde yaşamımızı sürdürürüz. Her türlü unsurlara dikkat etmemiz gerekir. Peki bilinçli insan nasıl davranır, nelere dikkat eder?

Bilinçli tüketici en başta neye ihtiyacı olup olmadığını bilir. Alışverişte ihtiyacı olmadığı ürünleri harcama yaparak almaz. İhtiyaçları doğrultusunda yaşamlarına devam ederler. Her tüketici kendisine hem topluma çeşitli fayda sağlayacak hareket içerisinde olur. Bilinçli tüketicinin ihtiyaçları bütçe hesaplaması ve tüketime göre hesap yapılarak olur. İsrafın önüne geçilmesi bütçeye önemli desteğin verilmesini sağlar. Bilinçli tüketici alacağı ürünün ihtiyacı olup olmadığını bilerek hareket eder. Bütçesine destek verdiği müddetçe gelirini arttırmaktadır.

Bir şey satın alınırken imzalanan sözleşmeden aldığı ürünün tüm belgelerini okur ve inceler. Alışveriş belgesinde yer alan bilgileri bilerek alışverişini gerçekleştirir. Sözleşme okunur ardından imzalanır. Alışveriş kurallarına aykırı bir şey varsa alışverişini yapmaz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu