Genel Kültür

Bir Ülkede Sanayi Kurulması İçin Gerekli Şartlar

Ülkelerin gelişimi için üretimi gerekli olup sanayileşme önemlidir. Güçlü bir ekonomi bölgesel olarak güç olma yolunda önemlidir. Bir sanayinin kurulması için çeşitli şartların bulunması gerekmektedir.

Hammadde; Sanayi alanında üretim yapılabilmesi için sektörüne göre hammaddeye yakın olup üretimin yapılmasıdır. Örneğin çay fabrikalarının kurulduğu yerler, hammaddeye yakın olan Karadeniz bölgesindedir.

Sermaye; Sanayi tesisleri için büyük sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Çeşitli şartların yerine getirilmesi sonucunda büyük yatırımlar sayesinde sanayi tesisleri kurulur.

Enerji; Tesislerin çalışabilmesi için büyük enerji kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Çeşitli taş kömürü, linyit, petrol gibi enerji tesislerinin vazgeçilmez kaynaklarındandır.

İş gücü ve teknik eleman; Kurulacak bölgede iş gücünü karşılayacak insanlara talep duyulmaktadır. Kırsal alanlarda ve yaşamsal olarak insanların olmadığı yerlerde iç gücü sağlanmaz. Genelde insanların çalışabileceği yerler yerleşim yerlerine yakın olanlardır.

Ulaşım; Hammaddenin getirilmesi ve üretilen ürünlerin dağıtılması için ulaşım önem teşkil eder. Ulaşım olan yerler tercih edilerek sorunsuz şekilde dağıtım yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu