Genel Kültür

Bir Yılda Ülkemizde Sigaradan Kaynaklı Akciğer Kanseri Olan Hastaların Sayısı

Ülkemizde sigara ve alkol kullanımı oldukça fazla olmasından dolayı hastalıklara yakalanma oranı artıyor. Tedavi yöntemlerinin de yetersiz kalması ülkemizde bu hastalıklardan dolayı ölümlerin sayısının da artmasına sebep oluyor.

Ülkemizde her yıl sigaradan dolayı 18.479 yeni akciğer tanısı koyuluyor, bunlardan %91.5’i akciğer kanserine yakalanmaktadır.

Dünya genelinde 5 milyondan fazla insan tütün ve tütün ürünlerini kullanmasından kaynaklanan hastalıklardan hayatlarını kaybetmektedir. Ülkemizde rakam 100.000’nin üzerinde olmaktadır. Uzmanlar dünya üzerinde tütün kullanan 10 milyon kişinin hayatını kaybettiği bilinmektedir. TÜİK araştırmasına göre tütün kullanma oranı %31,2’dir. Kadınlarda oran %15,2 oranında, erkeklerde %47,9’dur.

Diğer bir araştırma hamile bayanların %15, emzirenlerin %20’si sigara kullanmaktadır. Sigara içen kadınların hamile kalması bebeklerini etkiler. Şekil bozuklukları, değişik kalıtsal hastalıkların görülmesine neden olur. Bebeklerin gelişimi için süt ve süt ürünleri oldukça önemli olmaktadır.

Sigara kullananların oranı en çok 25-44 yaş arasında olan bireylerde yoğunlaşmaktadır. Gençlik çağına girenler kullanıma başlayarak ilerleyen yaşlarda azalttıkları gözlemlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu