Genel Kültür

Birbirinize Karşı Hoşgörülü ve Bağışlayıcı Olmanız Arkadaşlık Bağlarınızı Güçlendirir mi?

Günlük hayatın her alanında insanlarla karşı karşıya geldiğimiz zamanlarda olmaktadır. Hatalar yapılabildiği gibi insanlar fikir ayrılığına dahi düşerler. Arkadaşlıklar zedelense dahi insanların birbirlerine karşı hoşgörülü ve bağışlayıcı tavır sergilemeleri bağların zayıflamasını önleyerek güçlenmesinde etkilidir.

Evde, okulda, mahallede, arabada, tiyatroda arkadaşlarımızla aynı ortamı paylaşabiliriz. İnsanlar tanışır zamanla arkadaşlık bağları kurarlar. Karşımızdaki insana karşı hoşgörülü davranmak, bağışlayıcı olmamız arkadaşlık bağlarımızı kuvvetlendirerek kendimizi iyi hissettirir. Hatalarımızı hoş gören birinin olması ona karşı sevgi saygı duymamıza sebep olur. Hatalarımızda bizi uyararak yol gösteren bir insanda aynı şekilde karşılık alır. Başkalarıyla ilişki içerisindeyken hoşgörüyle yaklaşarak sorunların önüne geçilebileceği bir gerçektir.

Hoşgörülü bir insan saygı, sevgi, güven ortamının oluşmasına zemin hazırlar. İnançlar, düşünceler ve kişinin özgürlüğü buna destek sağlar. Ortak yaşam alanı ve ortak değerler sayesinde kültürler birleşerek insanlar kolayca anlaşır. İnsanlar arasında dürüstlük, samimiyet ve yardımlaşma daima ön plana çıkacaktır. Fikir ayrılıklarında dahi konuşarak doğru şekilde telaffuz edilmesi durumunda aşılmasında zorluk çekilmez. Çeşitli olaylarla karşı karşıya kalınabilir ama içlerinden en önemlisi güzelce anlaşmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu