Genel Kültür

Bitki Örtüsünün Çeşitlilik Göstermesinin Nedeni

Bitki Örtüsünün Çeşitliliğinin Nedenleri, Ülkemizde Bitki Örtüsünün Farklılığının Sebepleri

Ülkemizin üç bir tarafı denizler ile çevrili olmasından dolayı verimli topraklara sahip olmaktayız. Bitki örtüsünde dahi değişiklik gösterebilir. Bölgesel olarak bitki örtüsünün çeşitliliği daha çok görülmektedir. Akdeniz bölgesinin bitki örtüsüne baktığımız zaman tropik ağaç ve makilerin varlığını görüyoruz, Karadeniz bölgesinde iğne uçlu yapraklı ağaçların varlığını görüyoruz.

Bunların sebebi ise ülkemizin bulunduğu konumun yeridir. Karadeniz bölgesi kutuplara daha yakın olup ve dağların denize doğru dik uzanmasından dolayı bitki örtüsü değişiyor. Bol yağış alarak kışın soğuk havası bölgede hakimiyet kurar. Akdeniz bölgesi ekvatora daha yakın olmasından dolayı ılıman bir havanın etkisinde olur. Yaz aylarında sıcak ve kurak geçen Akdeniz bölgesi kışları ise ılımandır. Marmara bölgesinde kar yağışlı olup kayak yapılırken Akdeniz bölgesinde ise denize girilebilir.

Bitki örtüsünün çeşitliliği İç Anadolu bölgesinde yaz aylarında sıcak ve kurak geçerken kış aylarında soğuk ve yağışlı geçmektedir. Dört mevsimi yaşayan ülkemiz olduğundan dolayı bitki örtüsü de bölgelerine göre değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu