Genel Kültür

Bitkilerin Yaşam Alanları Nelerdir

Doğa bitkilerin genel yaşam alanı olabilir ama kendine özel yaşam alanı seçen bitkilerde vardır. Doğada nerede yaşam sürdürebilecek olan bitki türlerini de görebiliriz. Bitkiler kendi yaşam alanlarına göre yaşamını devamlı şekilde sürdürür. Bitkilerin yaşam alanlarının nereler olabileceği tartışılır.

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için yaşam alanı arayışı içine giriyorsa doğadaki canlılarda aynı şekilde girmektedir. Suda yaşayan bitkiler olduğu gibi kara üzerinde yaşayan türler vardır. Canlı türleri belli bir yere uyum sağlayarak türlerinin devamlılığını sağlarlar.

Suda yaşayan bitkiler daha çok dere, göl, nehir ve denizlerde yaşam sürdürürler. Bu bitkiler daha çok otsu yapıya sahiplerdir. Doğada nilüfer, su yosunları bunlar arasında birkaç örnektir. Sulu ortamlarda yaşamlarını devam ettirebilmek için kökleri ile destek sağlarlar.

Karada yaşayanlar otsu ve odunsu gövdeye sahip bitki türüdür. Karada çiçekli ve çiçeksiz bitki türleri yaşamlarını sürdürür. Eşeyli üretme olurken döl almış olarak görülebilirler. Bu bitkiler farklı iklimlere uyum sağlayarak yaşamını sürdürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu