Genel Kültür

Bugünün İşini Yarına Bırakma Atasözünün Hikayesi

Bugünün İşini Yarına Bırakma Atasözünün Çıkış Hikayesi

Ağustos böceği ile karıncanın hikayesinden çıkan bir atasözüdür. Birisi bugünün işini bugün yaparken diğeri rahatına bakıp işini sonraki günlere bırakmıştır. Her seferinde işlerini aksatmıştır.

Bir zamanlar karınca ve ağustos böceği yaşamına devam edermiş. Karınca kışa hazırlık için birkaç ay öncesinden erzak toplar evini sağlamlaştırır ve kendisine bakarmış. Ağustos böceği ise bir yaprak üzerinde elinde sazı şarkılar söyler oynarmış. Karınca ile karşılaşan ağustos böceği sormuş ne yapıyorsun diye? Karıncanın cevabı ise kışa hazırlık yapıyorum birkaç ay kaldığını dile getirmiştir. Erkenden mi daha çok var demiş. Karınca bugünün işini yarına bırakmamak gerektiğini söylemiş. Ağustos böceği bu sözleri duyunca gülmeye başlamıştır. Günler geçmiş haftalar geçmiş artık havalar soğumaya karlar yağmaya başlamış. Karınca sıcacık evinde yemeğini yerken ağustos böceği kışı görünce dersini almış. Her iş zamanında yapılması gerektiğini düşünmüştür.

Karıncanın kapısını çalan ağustos böceği soğuktan titrerken bakmış. İçerken enfes yemek kokularını geliyordur. Karınca ona sen bana vakti zamanında hiç yardım etmedin, çalışırken orada şarkılar söyleyip oynadın. Ağustos böceğine söylediği son söz ise atalarımız “bugünün işini yarına bırakma” diyerek nasihat verdi demişti. Ağustos böceği ne kadar yalvarsa dahi karınca onu evine almamış kışın soğukluğunu yaşayarak soğuktan donacak hale gelmiş.

Bugünün işini asla yarına bırakmayın zamanla birikir sonra gecikirsiniz. Siz, siz olun arkadaşlar işlerinizi vakti zamanında yaparak bunların önüne geçmiş olursunuz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu