Genel Kültür

Bükemediğin Bileği Öpeceksin Atasözünün Anlamı

Herkesin kendisine göre gücü vardır. Kimisi başkalarından güçlü olduğu gibi ondanda güçlü olduğunu kabullenmek gerekir. İnsanlar davranışları doğrultusunda gerektiğinde yenilgisini kabul etmesi gerekebilir. Kendisinden güçlüsüne karşı daima saygı göstermek adına bükemediğiniz bile kabul ederek öpülmesi gerektiğini gösterir. Öpmek saygı manasında kullanılmaktadır. Sizden güçlü olan kişilere saygınızı göstermek zorundasınız.

Hayatta her zaman başarıyı yakalamamız mümkün olmayabiliyor. Yarış içerisinde olduğumuzdan dolayı içten içe yenilgiler yaşamamız mümkündür. Gücümüz karşımızdakine yetmiyorsa zamanı geldiğinde yenilgiyi kabul etmeliyiz. Güçlü olan kişiler saygıyı hakeder, bizde güçlü gördüğümüz kişilere saygı göstermemiz gerekir. Bizden güçsüz olan kişiler ile rekabete girdiğimizde onları yenmemiz mümkündür. Bizimle mücadele edemedikleri gibi bizde başkalarından güçsüzsek eğer saygı göstermeliyiz.

İnsan kendisinden güçlülere karşı mücadele etmesi yenilgi getirir. Yapacakları işlerde ufukta yenilgi görüldüğü zaman çabalamanın anlamı olmayacağı bilinmelidir. Güçlü olduğunu bile bile mücadele etmek boşa zaman harcamaktır. Bükemeyeceğiniz bileği öpeceksiniz sözünde de anlatılmak istenilen bunlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu