Genel Kültür

Cahiliye Dönemi Nedir

Bilgisizlik gerçeği tanımama gibi anlamları vardır. İslam dini tam bir aydınlık ve bilgi devridir. İslamiyet’ten önce Hz. İsa döneminden sonra yaşanan bu döneme cahiliye dönemi denir. Hak dinlerin ve peygamberlerinin de unutulduğu bir dönem olarak da anlatılmaktadır.

Cahiliye devrinde yeryüzünde bulunan bütün milletler ALLAH’ı unutmuş, huzur ve saadet olan tevhit inancından uzaklaşmıştır. Peygamberlere getirilen kitaplarda bu dönemde değiştirilmiş, kendi din adamlarının uydurdukları şeyleri yazmışlardır. Daha sonra Hz. İsa’nın da getirmiş olduğu İncil de papazların istediği gibi değiştirilmiştir. Cahiliye insanları putlara taparlardı, içki içerlerdi, kumar oynarlardı, tefecilik yaparlardı, fuhuş yaparlardı, faiz oranları çok fazlaydı, kızları diri diri toprağa gömerlerdi.

İnsanlar her şeyin yaratıcısı olan ALLAH’a ibadet etmeyi bırakmışlardı. ALLAH’ın yarattığı şeylerden habersiz yaşarlar, putlara taparlardı. Nihayet peygamberimizi dünyaya gelerek şereflendirmiştir ve cahiliye dönemi sona ermiştir. 40 yaşına gelince peygamberliği bildirildi ve İslamiyet dini doğmuş oldu. İslamiyet gün geçtikçe bütün dünyaya yayıldı. İnsanların yaşayışları huzur ve rahat olmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu