Genel Kültür

Çanakkale Mucizeleri Nusret Mayın Gemisi

Çanakkale semalarında bir çok olay yaşandı. Bunlardan biriside Gelibolu savaşları olup mucizevi olayların yaşanmasıydı. Savaşın seyrini değiştirdiği gibi Türk milleti kendisini en güzel şekilde göstermiştir. Türk milletini onurlandırıp gururlandıran olaylar gelişmiştir.

Kumdili Efsanesi
İlyas adındaki ermiş yaşarmış. Kendisi gibi ermiş olan Hızır karşı kıyıda olur. ona ulaşmak için denize bir avuç kum serper. Serptiği yerler yol olur ve hiç ardına bakmadan karşıya geçer. Onu izleyenler seslenince ve arkasına bakar. Birden bire tılsım bozularak dil biçiminde bir tümsek oluşur.

Nusret Mayın Gemisi
Mayın gemisi olarak görev yaparak Çanakkale savaşında kritik görev üstlenmiştir. Gecenin karanlığında açılarak mayınları toplayarak yerini değiştiriyordu. O arada onu koruyan Anadolu Feneri de İngiliz gemisi üzerinde projektörlerini dikmiş gemiyi takibe almıştı. Fener birden bire arıza yapıp telaşlandılar. İngiliz gemisi projektörlerini açarak denizi taramaya başladı. Tam yakalayacağı zaman Anadolu Feneri birden bire düzelerek feneri geminin üzerine tutmuştur. İngiliz gemisi projektörlerini kapatarak büyük hazinden kurtulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu