Genel Kültür

Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi Kısaca

Çanakkale Savaşı tarihin en önemli savaşlarından biri olarak görülmüştür. İtilaf devletleri tarafından Rusya’ya yardım göndererek oradaki hakimiyetlerini korumak istemişlerdir. İngiltere ve Fransa donanmalarını Çanakkale’den geçirerek İstanbul’un fethine yaklaşıp oradan Rusya’ya destek gönderme planı yapmışlardır. Rusya ekonomisinin savaş yükünü daha fazla kaldıramayacak olmasıdır. Kafkas cephesinde Rus cephesini güçlendirerek Türk ordusunun oradan geri çekilmesi sağlanmak istenmiştir.

İngiliz ve Fransız gemileri Çanakkale Boğazı’ndan geçişlerinin zorlu olacakları görülmüştür. Savaş gemilerinden oluşan donanma boğaza 18 Mart 1915 tarihinde yaklaştı. Savaş sırasında top atışları ile iki tarafta kayıplar yaşandı. Boğaza iki defa mayınlar döşenerek gemilerin geçişleri engellenmeye çalışılmıştır. Türk askerinin kahramanlıklarından biri Seyit Onbaşı’nın top mermisini kavrayarak yaptığı güzel atış sayesinde kritik dönüşler oldu.

General Harrington’un komutasındaki donanma 6-7 Ağustos 1915’te tekrar taarruza geçer. Anafartalara komutanlık yapan Mustafa Kemal, 9-10 Ağustos 1915 tarihinde 1. Anafarta Zaferi’ni kazandı. Türk ordusu için önemli zafer olarak Rusya’ya yardım ulaşmamasıyla yönetim düşerek yeni sisteme geçiş yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu