Genel Kültür

Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon

Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisi Çanakkale savaşıdır. Türk milletinin destansı mücadelelerinden biri olmuştur. Türk ordusu kahraman Türk askerleri sayesinde Çanakkale boğazını koruyarak geçilmez olduğunu göstermiştir. Türk askeri Çanakkale zaferi için zorluklar yaşadığı ve en kötü şartlar altında başarıya ulaştıklarını göstermişlerdir. Savaş sadece silahla değil aynı zamanda amansız mücadelelerle birlikte yapılmıştır.

Soğuk, yağmur, açlık ile mücadele eden Türk askerleri olmuştur. Her ne pahasına olursa olsun cepheden ayrılmayarak göğüslerin siper etmişlerdir. Gerektiğinde süngü süngüye çarpışarak düşman askerlerini vatan topraklarından kovmuşlardır. Nusret mayın gemisi olsun, askerler olsun hepsi amansız mücadele ettiler. Türk milletinin bağımsızlığını kazandığı savaşlardan biri olmuştur. Bir yanda dünyanın önde gelen itilaf devletleri diğer tarafta Türk ordusu. Dev demir gemilerle boğazı top bombartmanına tuttular.

Çanakkale’de savaş yapılırken kadınlar çocuklar cephe arkasında askerler hizmet etmiştir. Yaralı askerleri iyileştirmek, aş pişirmeleri ve tedavileri ile bilinmiştir. Çanakkale boğaz kıyılarında destansı bir savaş yaşanmıştır. Tüm milletler bilmiştir ki Çanakkale’nin geçilmez olduğunu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu