Genel Kültür

Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı

Tüm dünyanın Türklerin gücüne bir kez daha şahit olduğu zamanlardan bir tanesidir.

Çanakkale savaşı 1914-1918 yılları arasında Birinci Dünya Savaşı döneminde meydana gelmiştir. Bütün milletler taraf seçmek zorunda kalarak savaşa dahil olmuştur. Osmanlı, Almanya ve Bulgaristan ittifak kurarak birlikte hareket etmişlerdir. İtilaf devletleri ise İngiltere, Fransa, Rusya bir araya gelmiştir.

Rusya’da çıkan ayaklanma ve isyanlar sonucunda ülkeye destek kuvvet götürülmesi gerekliydi. Rusya’ya ulaşmak için boğazları kullanarak Karadeniz’e doğru yelken açması gereklidir. Burada boğazları kullanmalarına izin vermeyen ve verildiği takdirde ülkemizin kaderi karanlığa doğru sürüklenecekti. Kahraman Mehmetçik burada göğsünü siper ederek İngiliz ve Fransız gemilerine karşı mücadele vermiştir. 18 Mart 1915 yılında Nusret Mayın Gemisi ile birlikte boğaza döşenen mayınlar sayesinde gemileri püskürtülmüştür.

Mehmetçik Çanakkale savaşında büyük fedakarlıklarda bulundu nice gençler hayatlarını vatanını korumak için canlarını verdiler. Çanakkale savaşında 253 bin askerimiz şehit olmuştur. Çanakkale’den hiçbir İngiliz veya Fransız donanmasından gemi geçiş yapamamıştır. Tarihe altın harflerle “Çanakkale Geçilmez” adı dağların üstüne yazılarak yüzyıllar boyunca görülmektedir.

Desteğin gitmemesi ile birlikte Rusya yönetimi çökerek rejim değişikliğine neden olundu. Tüm dünya Türklerin ismini Mustafa Kemal Atatürk sayesinde duymuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu