Genel Kültür

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir

Canlıların birbirine benzeyen yaşamsal benzerlikleri ortak özellikleridir.

Solunum
Bütün canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için solunum yapmaya ihtiyaç duyar. Hayati faaliyetlerini yürütmek için gerekli solunumu havadaki oksijenden karşılar. İki çeşit solunum gerçekleşir oksijenli ve oksijensiz. Canlı yaşamı ve yedikleri yiyeceklerin enerjiye çevrilmesinde etkilidir.

Beslenme
Canlı olan tüm canlılar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için beslenmeye ihtiyaç duyar. İnsanlar yemek yer, hayvanlar doğadaki canlılardan beslenir bu sayede besin zinciri oluşur.

Üreme
Canlılar nesillerinin devamını sağlamak için eşeyli ve eşeysiz üreme gerçekleşir. Gebelik ve yumurtlama olmak üzere iki şekilde üremelerini gerçekleştirirler.

Boşaltım
Metabolik olarak canlılar beslenme ihtiyacını karşıladıktan sonra vücut kendisi için fazla ve zararlı olan maddeleri toplayarak dışkılama yoluyla dışarı atar. Vücuttan atılma olayına boşaltım denir. Terleme, idrar, dışkılama yoluyla atılır.

Hareket
Canlılar hareket kabiliyetine sahiplerdir. İnsanlar hayvanlar aktif olarak hareket ederler. Bitkisel ise pasif olarak hareket ederler. Canlı türlerinde iki türlü hareket vardır bunlar aktif ve pasiftir.

Çevresel Uyarılara Tepki
Canlılar çevresinden gelen ses, ışık, dokunma gibi uyarılara karşı refleksleriyle tepki verirler.

Hücresel Yapı
Canlılar bir ya da birden çok hücreden meydana gelmişlerdir. Hücre yapısı prokaryot ve ökaryot olmak üzere iki parçadan oluşur.

Organizasyon
Tek hücreli canlılarda organel ve moleküller sayesine hayatsal faaliyetleri yürütür. Çok hücreli canlılar hücre, doku, organ, sistem ve organizma olarak faaliyet gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu