e-Okul Ödev

Çatalca Nerede

Çatalca, Marmara Bölgesi’nde sınırları içinde yer alan İstanbul ilinin ilçesi ve ilçe merkezidir. Bulunduğu yerin doğusunda Eyüp ve Gaziosmanpaşa, Güneydoğusunda Bağcılar, Güneyde Küçükçekmece bulunur. Yüzölçümü olarak İstanbul’un ikinci büyük ilçesi olmaktadır. Kuzey kesimi Karadeniz’e kıyı olmaktadır. Garipkuyu Tepesi ile Çatalca’nın en yüksek noktasına sahiptir.

İstanbul ilin su ihtiyacını karşılayan Terkos Gölü’de Çatalca ilçesinden geçmektedir. Tatlı su taşıyan bir çok dereyi sınırları içinde bulundurmaktadır. Istranca deresi bunlar arasında önemlilerden birisidir. Günümüzde Alibey Baraj Gölüne dökülen Alibe Deresi ile Küçük Çekmece Gölüne ulaşan çaylar bulunmaktadır. Karasu topraklarından kaynakları bulunur. Akarsuların geçtiği yerler vadilerin beslenerek elverişli toprakların oluşmasını sağlamaktadır.

Kıyı kesimlerinde kumsallar tatil alanları bulunmaktadır. Karaburun ve Yalıköy alanları ise turistik bakımından oldukça ilgi çeken alanlardan olmaktadır. Gezip görülecek yerleri olduğu gibi yurtdışından bir çok insanın severek ziyaret ettiği yerlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu