İcatların Serüveni

Çay Nasıl Bulundu

Her gün severek tüketmiş olduğumuz çay’a diğer ülkeler Japonlar “cha”, Ruslar “chay”, Araplar “shaye”, Çinliler ise “ça” gibi söylenmektedir. Bizim ülkemizde de bu kelimelere benzer olarak çay denilmektedir. Çay sağlığımız açısından çok önemli olup sindirimizi ,hazmedilmesini sağlamaktadır. Çay hikayesi çok uzun yıllara dayanmaktadır. Tarihine bir inelim ve bu kadar çok tükettiğimiz içmiş olduğumuz çayı tanıyalım.

Çay dünya üzerinde ilk defa M.Ö. 2737 yıllarında Çin İmparatoru Shen Nung tarafından bulunmuştur. O günden bugüne kadar çay içilmesi devam etmektedir ki sanırız dünyanın sonu gelene kadar çay her zaman biz insanların içecek kaynağu olackatır. Çay’ın yayılması ise imparatorun tüketimi sonucunda olmuştur.

Çayın Bulunuş Hikayesi
Çin İmparatoru Shen Nung sarayının önünde büyük bir kap içerisinde su kaynatırken içerisine ot düşmüştür. Bu otun düşmesi sonucu su kaynayarak renk değiştirir ve çay rengini almaya başlar. Suyunu içene Shen Nung bu tat karşısında şaşırarak gerçekten tadına doyamaz. Kaynatılan kazanın içerisine düşen bu otu aramaya başlarlar. Çin İmparatoru Shen Nung tarafından çay harareti bastıran,uykusuzluğa iyi gelen ve susuzluğu bastıran bir bitki olarak adlandırılır ki nitekim öyle olmaktadır. Çay ilk zamanlar içilmeye başlandığında zengin kesimlerin içmiş olduğu bir içecek olmuş ve bu şekilde lanse edilmiştir. Zaman içerisinde ticarete dökülerek yetiştiriciliği yapılarak yavaş yavaş yayılmıştır.

Çay daima lezzetli bir içecek olmuş ve tüm dünya tarafından tüketilmektedir. Günümüzde içmeyenler vardır ki oda nadir olmaktadır. Çayın bir çok çeşidi olmaktadır. En çok bilinen ise siyah çay olmakta ve ülkemizde de özellikle Rize’de yetiştirilmesi söz konusu olmaktadır. Çay işlenmiş olan bitki yaprakların kaynatılması ve haşlanması ile elde edilen bir içecek olmaktadır. Türkiye’de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa’ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu