Genel Kültür

Çay Nerelerde ve Nasıl Yetişir

Çay yağışlı ve nemli iklimleri sevmektedir. Ilıman iklimin hakim olduğu deniz kıyılarında yetiştiriciliği çok daha fazla yapılmaktadır. Ülkemizde çay yetiştiriciliğinin başında Karadeniz bölgesi gelmektedir. Yetiştirilen çaylar bir çok ülkeye ihracatı yapılıyor. Yıllık yağış miktarı 1000 mm üstünde bulunan her mevsim yağış alan yollardan yetiştirildiği bilinmektedir.

Karadeniz bölgesi doğası ile çay yetiştiriciliği için uygundur. Sahip olduğu ılıman iklimde yetiştiricilik yüksek noktalarda yapılabiliyor. Doğu Karadeniz bölgesinde çay yetiştiriciliği için uygun alanlar bulunmaktadır. Bol miktarda suya ihtiyaç duyması genellikle tepelik alanlarda yetiştiriciliğin yapılması gerektiğini gösteriyor. Yağan yağmur ve akan suların tepelerden aşağı noktalara gelmesine kadar devam etmektedir.

Çay yetiştiriciliğin %65’lik kısmı Rize ilimizde, %20’lik kısmı Trabzon ilimizde yapılmaktadır. Geri kalan %15’lik kısmı da Artvin gibi illerimizde karşılanmaktadır. Bölgelere göre çay yetiştiriciliği farklılık gösterir. Boş yağışlı ve nemli seven çaylar yağış alan bölgelerde çok daha fazla yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizin çay ihtiyacını Rize, Trabzon, Artvin illerimiz karşılamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu