Genel Kültür

Çekirgelerin Zararları Nelerdir

Çekirge; sıcak ülkeleri seven kırlarda ve tarlalarda yaşamlarına devam eden canlılardır. Doğaya ve bitkilere zararları ile bilinmektedir. Arka ayaklarının uzun olması sıçramalarına yardımcı olarak kanatları yardımı ile uçuş sağlayabiliyorlar. Çift duyarlı, çift petek göz, çok iyi sıçrayan ayakları olmaktadır.

Çekirgeler doğanın parçası olup yeşil renkte küçük parçalarıdır. Kendilerini ormanlık alanlarda kamufle etmeyi oldukça iyi başarmaktadır. Çekirgeler küçük ve zararsız canlılar gibi gözükse zararlarını küçümsememek gerekiyor.

Milyonlarca çekirge bir araya toplandığı zaman şehri karabulut gibi sararak önlerine çıkan yeşillik alanları yiyerek tarım sektörüne zarar vermektedir. Çekirgelerin ekinleri dakikalar içinde yemesi büyük felaketlere sebep olabilmektedir. Milyonlarca çekirgenin bir noktadan ayrılması ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor.

Ülkemizde büyük çekirge sürüleri halinde bulunmasa dahi tarlalara dadanan çekirgeler ciddi sorunlar doğurabilir. Çekirgelerin zararlarından mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu