Genel Kültür

Cennet ve Cehennem Mağarası Hakkında Bilgi

Cennet ve Cehennem çökükleri yada obrukları olarak halk arasında bilinir. Mersin ilinin Silifke – Narlıkuyu yakınlarında bulunur. Doğal yollardan oluşan tarihi ve turistik mağaralar oldukça derindir. Tahminlere göre binlerce yıl boyunca suyun akıntıları sonucunda taşları aşındırarak meydana getirdiği biliniyor.

Gidecekler için adres Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin – Silifke ve Narlıkuyu yakınlarından ulaşılabilir. Mağaraların ikisi arasındaki mesafe 200m kadardır. Gidenlerin mutlaka görebileceği yerdir.

Cennet Mağarası
Derinliği 135m, miyosen dönemde oluşup sığ denizel kireçtaşı katmanları içerisinde yer alır. Cehennem Obruğu ile aynı şekilde meydana gelmiştir. Mağaranın içinin gelişmesinde tavanın çökmesi neden oldu. Akarsu üzerinde olduğundan dolayı taşların aşınması sağlanmıştır. Cennet çukurunun içerisinden devam edip merdivenle inilmesi sonucunda Zeus tapınağı olduğu biliniyor. Merdiven olmasıyla çukurun dibine kadar inilebiliyor.

Cehennem Mağarası
Derinliği 110m kadar olup Cennet mağarasını oluşturan yer altı suları burayı da oluşturmuştur. Tavanın aşınıp çökmesi sonucunda mağara genişlemiş. Cehennem çukuru dik yamaçlara sahip olduğundan dolayı aşağıya inilmesi pek mümkün değildir. Dağcılar tarafından özel iplerle aşağıya doğru inilebiliyor.

7 Yorum

    1. Cehennem büyük bir kuyu gibi. Düşsen çıkamazsın. Korkunç bir görüntüsü var. Cennetin merdivenleri var. İçine girip çıkabiliyorsun.
      Oval bir şekli var. Güzel bir görüntüsü var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu