Genel Kültür

Cesaret İle İlgili Kompozisyon

Cesur insanın alacağı kararlar her ne kadar riskli olursa olsun nihayetinde başarıya ulaşması kaçınılmaz hale gelir. Duygu ve düşüncelerini kontrol edebilen mantıklı karar verebilen insanlar doğru kararları alırlar. Cesur insanların aldığı kararlar her zaman insanı önemli yerlere taşır. İlerlemek için bazen cesaret sahibi olmak gerekir.

İnsanın yaşadığı coğrafya, aile, gelenek ve görenekleri karakterini belirler. Yaşadığı yerde zorluklara karşı mücadeleci tavır sergilemesi gerekiyorsa eğer cesur olması gerekir. Zorlukların aşılması ve başarıya ulaşmasında haylice etkilidir. Cesaret insanın içinden gelen, genetik ve çevresel kalıtımla birlikte yoğrulur. Yürekli insan haksızlıklar karşısında durur, adaletli davranmayı benimser. Toplum içinde yürekli askerlerimiz, polislerimiz her türlü suça karşı mücadeleci tavır sergilemektedir. Adaletsizliğe karşı boyun eğmedikleri gibi cesur şekilde yaşamlarına devam ederler. Mazlumun yanında olmanın yanı sıra haksızlıklara karşı daima mücadele eden kişilerdir.

Haksızlıklar karşısında cesur olmak gerekir. Herkes haksızlığı yapan kişiler kadar cesur olsalar adalet kendini hiç olmadığı kadar güçlü hissettirir. Adaletsizliğin karşısında boyun eğmek yerine dik durmak cesaretin en güzel örneğidir. Cesaret insanları dizginler, toplumu düzenler, barışı sağlar.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu