Genel Kültür

Çevre Kirliliği Hangi Canlıları Etkiler

Çevre kirliliği doğadaki bütün canlıları olumsuz etkiler. Canlılar deyince akla insanlar, hayvanlar, bitkiler gelmektedir.

Canlıları etkileyen çevre kirliliğinin başında Hava kirliliği gelmektedir.

Hava kirliliği doğaya yapılacak en büyük zarardır. Zira bütün canlılar hava alarak yaşarlar. Sağlıksız solunacak hava bütün canlıların hastalanmasına neden olur.

Hava yı en çok etkileyen yakılan yakıtlarla havaya verilen zehirli gazlardır. Bu zehirli gazlar asit yağmurları halinde yeryüzüne yağar. Bitkilerin bu yağmurlarla sulandığını, bu suların insanlar ve hayvanların üzerine yağdığını ve bu yağmur sularıyla yetişen bitkilerin insanlar tarafından tüketildiğini düşünmek boyutların ne denli büyük boyutlarda olduğunu anlatır. Asit yağmurlarının zararı bu kadarla da kalmaz. Topraklar kurur verimsizleşir, verimsiz topraklarda bitkiler yetişmez.

Yeşilin olmadığı bir doğa düşünülemez. Ağaçlar doğanın temizlenmesini sağlar bol oksijen verir, kökleriyle erezyonu önler, yağmur bulutlarını çeker doğanın ihtiyacı olan yağmurların yağmasını sağlar.

Su kaynakları da asit yağmurlarından etkilenirler. Fabrikalar, kanalizasyonlardan akan pis atık sularının da su kaynaklarıyla birleşmesinden su kaynakları kirliliği meydana gelir. Bu kirli suları bütün canlılar tüketir. Tarımla bitkiler etkilenir, insanlar ve hayvanlar içtikleri sulardan etkilenir. Suda yaşayan su canlıları da ölür.
Toprak kirliliği yağan asitli yağmurlardan olacağı, gibi toprak üzerine atılan çeşitli maddelerle de oluşur. Bu topraklarda yetişen bitkiler zehirlenir. Bunun sonucunda sebze ve meyveleri yiyen insanlar da zehirlenir. Görüldüğü gibi doğayı birbirinden ayırmak mümkün değildir. Doğa bir bütündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu