Genel Kültür

Çevremizi Kirleten Kimyasal Maddeler

Çevremizi Kirleten Maddeler Nelerdir, Çevre Kirliliğine Sebep Olan Kimyasal Maddeler

Çevremizin kirliliğine en büyük etkiyi kimyasal maddeler vermektedir. Atık ve zararlı maddelerin toprağın özelliklerini etkilemesi sonucunda verimliliğini kaybederek içinde yaşayan bitkileri ve canlıların ölümüne sebep olmaktadır. Toprak canlıların yaşamı için önemli su kaynaklarındandır.

Sanayinin gelişmesi kimyasal kirlenmenin artmasına sebep olmaktadır. Örneğin otomobillerin kullanılmasının çevresine egzoz gazlarını yayarak asit yağmurları ile yeryüzüne ulaşmaktadır. Tarım alanında kullanılan böcek ilaçları ve gübreler toprağa zarar vermektedir. Yağmur ve rüzgarla birlikte çevreye yayılıp toprak kirliliğinin oluşmasına neden oluyorlar.

İlaç ve kimya endüstrisinde ortaya çıkan kirlilikten dolayı etkilenirler. Kimyanın çevresine verdiği zararlar canlıların yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemeye devam etmektedir. Atıkların varillere toplanarak yok edilmesi için depolanmalıdır. Petrol atıkları da doğaya karışmaya devam ediyor. Devasal gemiler ile taşınan petrol kaza sonucunda deniz kirliliğine sebep olup dalgaların sahillere vurduğu petrol atıklarından dolayı kirlilik artmaktadır. Deniz kirliliği arttığı gibi canlıların hayatlarını kaybetmelerine sebep oluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu