Genel Kültür

Çevremizi Temiz Tutmak Neden Önemlidir

Çevremiz yaşam alanımız olduğundan temiz tutmalıyız. İnsanlar kendi çevrelerini temiz tuttukları dair kirliliğin hepten önüne geçilmiş olunur. Kendi sağlığının yanı sıra aile sağlığını bu sayede sağlar.

İnsanların, hayvanların ve bitkilerin sağlıklı olarak yaşayabilmesi için çevre koşullarının elverişli olması gerekir. İnsanlarda çevrelerindeki temizliği sağlayabilmek için önceleri kirletmemeyi öğrenmeli. Çevresi kendi yaşamı olduğundan ötürü güzel yaşamayı da kendi istemektedir. Çevre şartlarını zorlaştırmamalıdır, çevreyi kirletecek durumlardan sakınmalıdır. Canlıların ve insan yaşamını tehdit edecek olan bütün unsurlardan uzak durmalıdır.

Kendi kişisel temizliğimize nasıl dikkat ediyorsak çevremize de o şekilde dikkat etmeliyiz. Yaşadığı çevrenin temizliğini önemseyen insan çevresine de dikkat eder. Evin bulunduğu sokaktan okula kadar her alanın temiz olması gerekir. Çöp kutularını aktif şekilde kullanarak çöplerin çevreye yayılmasını önlemeliyiz. Şehrin nehirlerini, akarsularını, barajlarını devamlı temiz tutmalıyız. Kirletmeden yaşarsak eğer temizlemek için uğraşmamız gerekmez. Sahip çıktığımız zaman çevremiz çok daha güzel canlı hal kazanır. Kendimiz için olduğu kadar çocuklarımız içinde temizlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu