Genel Kültür

Çiy Nedir Kısaca

Çiy Nedir Nasıl Oluşur?
Havada bulunan nemin, soğuk nesneler ile temasından meydana gelen yoğunlaşma nesneler üzerinde ufak damlacıklar oluşmasına neden olur bu olaya da çiğ denir.

Çiy Nasıl Oluşur?
Çiy genellikle ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelen bir doğa olayıdır. Çiy havada ki nem oranı yüksek olduğu zamanlarda meydana gelir. Eğer gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı fazla ise çiy oluşur. Gündüz ısınan hava nesneleri de ısıtır. Havanın kararmasıyla soğuyan hava su buharının yoğunlaşmasına sebep olur. Yoğunlaşan su buharı yere doğru iner. Dışarıda bulunan soğumuş nesneler su buharıyla temas ederler. Bu sırada su buharı daha da yoğunlaşır ve nesnelerin üzerinde küçük su damlacıkları oluşmasına neden olur. Bu olay da çiy diye adlandırılır. Sabah çiy oluşmuş nesneleri gören insanlar yağmur yağdığını sanabilirler.

Çiy Olayının Faydaları
Bir doğa olayı olan çiyin bitkiler üzerinde olumlu etkileri vardır. Bunlarda biride sıcak yaz günlerinde su ihtiyacını karşılayamayan bitkilerin çiy sayesinde bu ihtiyaçlarını karşılamalarıdır. Yalnızca bitkilerin değil küçük hayvanlarında su ihtiyacını karşılamalarına yardım eden bu doğa olayı hem hayvanlara hem de bitkilere hayatta kalma şansı verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu