Genel Kültür

Çocuklar Neden Ders Çalışmazlar

İlkokul ve ortaöğretim döneminde olan çocukların ders çalışmaması ailesi üzerinde baskı yaratıyor. Çocuklarının eğitim döneminde başarısız olacağı düşüncesinden dolayı endişelenmelerinde oldukça haklıdır. Endişelerinin gidermeleri için bir çok temel sebep olabilir. Bunların giderilmesi için gelişen teknolojiyi göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Gelişen teknoloji ve sosyal medya herkesin en yakından ilgisini çektiğini görebiliyoruz. Çocukların özellikle yeni bir dünyaya merhaba demeleri gibi bir şey olmuştur. Yeniden doğuş olarak adlandırılan teknoloji bağımlılığı geceleri ve gündüzleri birbirlerine katıyor.

Ders çalışma baskısı sonucunda çocuklar daha çok uzaklaşabiliyor. Ders çalışmak eğlenceli ve zevkli hale gelmesi sağlanarak korunabilir. Çalışma isteksizliği sonucunda aileler üzerinde de sıkıntılar beraberinde doğuyor.

Ders çalışılması için anne ve babaların yapacağı olumlu şekilde yaklaşmak olacaktır. Okuduğunda veya okumadığı zamanlar neler olabileceğini mutlaka görmelidir.

Çocuk okuldan geldiği zaman dinlenmeli ve onların bir şeyler yiyerek zamanlarını geçirmelerine imkan tanınmalı.

Ders çalışma süresi saatler ile değil dakikalar ile belirlenmesi gereklidir. Öğrencilerin günlük çalışma süreleri 20-40 dakika arasında değişebilir.

Okuldaki çalışma alanları takip edilmelidir.

Çocuklar öğretmenlerini örnek alacak şekillere bürünmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu