Genel Kültür

Cumhuriyetten Önce Ülkemiz Nasıl Yönetiliyordu

Demokrasinin ilkeleri esas alınarak sosyal bir hukuk devletinde yaşamaktayız. Halkın hak ve özgürlüklerini koruyan yönetim şekli Cumhuriyettir. Halkın kendi kendini seçme hakkı tanınması, iradesince yönetilen bir devlet anlayışıdır. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Osmanlı Devleti yönetimi hakimdi. Bugünkü yönetim anlayışından çok daha farklıydı.

Osmanlı Devleti’nde yönetim monarşi adı verilen sistemle yönetilirdi. Tüm ülke hanedan ailesinin ortak malı sayılmaktaydı. Topraklar, askerler hatta içinde yaşayan insanlar dahi hanedanın malıydı. Halkın söz söyleme hakkı yoktu, seçme ve seçilme hakkı olmadığı gibi tek irade padişaha aitti. Aldığı kararlar sorgulanamaz, istediği gibi yasa çıkartır, devlet yönetiminde tek söz onun olmaktaydı. Ancak Türk milleti azmin ve kararlılığının sonucunda milletin egemenlik sağladığı sistemi benimsemiş ve cumhuriyeti kurmuştur.

Kendi geleceğini kendi belirleyecek olan Türk milleti, kendi yöneticilerini seçmektedir. Ülke yönetiminde doğrudan olmasa dahi anayasal hakları olan seçme ve seçilme hakkını kullanarak yönetim sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu