Genel Kültür

Demokrasi İle İlgili Kompozisyon

Demokrasi bir ülkenin düzenini belirleyen en önemli değerdir. Halkın özgür iradesi tecelli ederek ülke yönetiminde hak sahibi olunur. Halkın söz sahibi olduğu demokrasi ortamında insanlara yetki verilir. Cumhuriyet yönetimi demokrasinin daha gelişmesini, halkın seçimlerini meclis gibi ortamlara taşır. Halkı temsil eden temsilciler belirlenerek belirli bir süre ülke yönetiminde söz sahibi olurlar.

Demokrasi halkın egemenliğinin garantörüdür. Eşitlik anlayışı demokrasi ile gelir. Bir çok yerde demokrasi anlayışları gösterilebilir. Herkes eşit hak ve hürriyetlere sahip olduğu bir ülkede olur. Örneğin okullarda sınıf başkanının seçimleri, liselerde okul başkanlarının seçimleri gibi değişimler görülür. Zengin ve fakir fark etmeksizin herkesin aynı üniversiteye gidebiliyor olmaları demokrasinin göstergesidir. Bir ülkenin düzenli olarak işlerini yerine getirebilmesi için demokrasiye ihtiyacı vardır. Mahkeme karşısında herkesin eşit olması bunlardan biridir.

Türk medeni kanunu ile ülkemizde demokrasi sağlanmıştır. Eşitlik ilkesi genişletilerek kadınlara ve erkeklere çeşitli haklar getirildi. Eşit oranda miras alma hakkına sahip oldular. Kadını ve erkeği ayıran tüm unsurlar ortadan kalkarak daha modern gelişmiş bir dünya haline geldi. Huzursuzluk, eşitsizlik, adaletsizlik ortadan kalkması toplumsal refah düzeyini de arttırmıştır.

demokrasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu