Genel Kültür

Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Sağlığımız Üzerine Etkileri

Düzensiz beslenmek insan sağlığına doğrudan etkiler. Yeterince beslenmediği ve zararlı yiyeceklere ağırlık verilmesi beraberinde sağlık sorunlarını getirir. Canımız çektiğinde ve acıktığımızda bir şeyler yemek dengeli beslenmek değildir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek yeteri kadar ve ihtiyacımız doğrultusunda olmalıdır. Belirli zaman aralıklarında beslenmemiz durumunda sağlığımıza kavuşmamız mümkündür. Vücudumuz kendisine bir düzen oluşturarak beslenmemizi destekleyecektir. Beslenmede dikkat edilmemesi sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşamamız kaçınılmaz olabilir. Yeteri miktarda, sağlıklı besinlerden tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemimizde desteklenmiş olacaktır.

İnsanlar yaşamı boyunca 50’ye yakın farklı besin öğelerine ihtiyaç duyar. Sağlıklı yaşam, büyüme, gelişme, düşünme gibi bir çok özellik tükettikleri yiyeceklere bağlıdır. Her gün aynı türden yiyecek yerine farklı ve az miktarda yenmesi vücudumuzun ihtiyacınızı karşılamasına en büyük yardımcısı olacaktır.

Gerektiğinden fazla tüketim sonucunda dengesiz beslenme gerçekleşir. Yediği yiyecek vücuduna fazladan yağ, protein ve karbonhidrat alımından etkilenerek depolamaya başlar. Kilo alınması ve bir çok sağlık problemini beraberinde getirmektedir. Yeterli beslenme sonucunda oluşabilecek olumsuzluklar önlenmiş olarak sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesine olanak tanımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu