Genel Kültür

Devletin “Selçuklu” İsmini Taşımasının Sebebi Ne Olabilir

Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu 1071 yılında Malazgirt savaşını yapmışlardır. Selçuklu Devletinin zafer ile ayrılması Anadolu’nun kapılarını Türklere sonuna kadar açmıştır. Anadolu’da bir çok aşiret, beylik ve devlet kurulmuştur. 1075 yılında Anadolu topraklarında İznik’te Süleyman Şah tarafından kurulmuştur. Türk İslam devleti olarak yönetildi. Orta Asya’dan göç etmek zorunda kalan Türkler yeni vatan arayışına girmişlerdir. Malazgirt savaşının ardından Anadolu topraklarına yığınla göç etmişlerdir.

Selçuklu Devleti’nin adındaki “Selçuklu” kısmı Süleyman Şah’ın dedesi olan Selçuk Bey olmasından almıştır. Günümüzde iki tane Süleyman Şah’a ait türbe bulunmaktadır. Birisi Süleyman Şah’ın kabri Anadolu’da bulunur, diğeri Suriye’de bulunmaktadır.

Selçuklu devletinin adı, dedesinin adı Selçuk Bey’den gelmektedir. İsim devlet kurma geleneği Türk devletleri arasında yaygındır. Kendi isimleriyle ya da soyadları ile kurmuşlardır. Bunlara örnek Abbasiler, Eyyubiler, Gazneliler, Selçuklular, Osmanlılar tarihte isimleriyle kurulmuş olan devletlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu