İcatların Serüveni

Dikiş Makinesini İlk Kim İcat Etti

Dikiş Makinesinin İcadı, Dikiş Makinesi Ne Zaman İcat Edildi

Ev araç gereçleri arasında en büyük ihtiyacımız olan dikiş makinesi yüzyıllar öncesinden icat edilmiştir. Elbiselerimizin güzel bir hal alıp terziler tarafından kullanılan araçlardandır. Bir çok işimize yaradığı gibi yapılan eşyalarımızın büyük kısmında dikiş makinelerinden faydalanılmaktadır.

İlk olarak dikiş makinesi 1830 yılında Fransız terzi olan Barthelemy Thimonnier tarafından icat edilmiştir. Makine pedallı olup dönmesi ile iğne kaldırılıp inmesi sonucunda altındaki ile dikiş atılmış oluyordu. Terziler el ile birlikte dakikada 30 dikiş atılması ve makinenin 200 dikiş atması büyük rağbet görmesini sağladı. Terziler için büyük buluş olup kendi işlerini kaybetme korkusu yaratmış olup toplanarak makineyi parçalamışlardır.

Elias Howe Amerikalı mühendis olup dikiş makinesi geliştirdi ancak icadı ucuz rakama sattığından dolayı ailesini geçindirmek için geliştirmesi gerekiyordu. Kendi eseri olan dikiş makinesinin Isaac Singer tarafından icadı üretilip satılıyordu açılan dava ile birlikte her satılan makineden pay almaya hak kazanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu