Genel Kültür

Dilimizi Nasıl Koruruz

Türkçemiz sahip olduğumuz en değerli varlıktır. Atalarımız tarafından vatan toprakları bağımsızlığa ulaştırıldığı gibi en değerli manevi değerimiz dilimiz olmuştur. Bir milletin kaybetmemesi değerlerden birisi dili olarak bunu doğru şekilde kullanmalıdır. Dilini kaybetmiş bir millet aslında ulusunu, benliğini ve bağımsızlığını kaybetmesidir. Dilimizi koruma o ülkede yaşayan milletin en asil görevlerindendir.

Bugün Türkçemize sahip çıkmazsak yarın kaybedilmesi kaçınılmaz olur. Yabancı kelimelere yer vermemiz gibi dilimizin yozlaşarak yıprandığına şahit oluruz. İnsanlarla anlaşırken artık dilimizi doğru şekilde kullanmayarak farkı anlatımlar içerisine girmekteyiz. Gençler özellikle dili doğru şekilde kullanmayarak insanları hayal kırıklığına uğratmaktadır. Sözcükler doğru telaffuz edilmeli, doğru aktarılarak başkalarının anlaması sağlanmalıdır. Türkçe dilimizin doğru şekilde anlatılması bizler için önemlidir.

Dilimizi doğru şekilde kullanılarak yozlaşması önler. Türkçenin doğru telaffuz edilmesi vatanımıza, milletimize, atalarımıza gösterdiğimiz saygı olmaktadır. Bunları koruyup kollamak oldukça önemli olduğunu bilerek benimsemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu