Sağlık

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş etlerinin ağrıması için çeşitli sebepler vardır. Şişlik ve kızarıklıklar, enfeksiyon sonucunda oluşabilecek iltihaplanmalar yüzünden olabilecek sorunlardır. Bu sorunlar da şiddetli ağrılara ve zonklamalara sebep olabilir. Bu ağrıları giderebilmek için önce bir doktora görünüp tedavi programı doğrultusunca hareket edilir. Ayrıca doktorun da onayı ile bitkisel yöntemler de uygulanabilir.

Öncelikle dişin çevresine ve diş etine karanfil yağı ya da mira adı verilen bir tür sakızı diş etlerine sürerseniz diş etlerinizdeki ağrıları alırsınız. Ancak gebelik durumunda kullanmanız önerilmez. İltihaplanmaları tedavi etmek için sinirlerinize doğru noktadan uygulayacağınız bastırma ile diş ağrınızı önleyebilirsiniz. Ayak bileğinizin iç kısmında kalan bölgeye baş parmağınızla birkaç dakika bastırmanız ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Genelde ağrı duymanızın sebebi dişlerinizi düzenli fırçalamamanızdır. Bu açıdan dişlerinizi günde iki kere fırçalamanız ya da gargara yapmanız da diş eti ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Günde 8- 10 adet karanfil tomurcuğunu bir su bardağı sıcak suda 10 dk demledikten sonra içmeniz diş etlerinizin yumuşamasını sağlayacaktır. Yine ağrılarınız için bir tutam kekik ve bir tutam kimyonu bir bardak sirkede beklettikten sonra elde ettiğiniz karışımla gargara yapmanız diş eti iltihaplarını kurutmanıza yardımcı olacaktır. Bu karışımların yanı sıra kolonyalı pamukla diş etlerinize uygulayacağınız hafif tampon hareketleri de iltihaplanmanın giderilmesini ve ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır.

Bu yöntemlerin yanında bilinmesi gereken önemli bir husus da iltihaplı bölgeye ağrı kesici uygulanmaması gerektiğidir. Ancak diş için ağrı giderici bir ilaç kullanılabilir. Diş ve diş eti için olmayan ağrı kesiciler ağrılarınızı daha kötü hale getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu