Genel Kültür

Diyabetin Sebepleri ve Sonuçları

Son yılların en çok görülen hastalıklarından olan şeker hastalığının sebebi başta insülin yetmezliği olarak bilinse de insülin yetmezliğinin sebebi henüz bulunabilmiş değil. Araştırmalar ve deneyler her geçen gün yapılıyor ancak henüz kesin kanıtlanabilir sonuçlar çıkmış değil.

Şeker hastalığında genetik faktörlerde etkili olmaktadır. Yani anne ve baba her ikiside şeker hastalığına yakalanmış ise onlardan doğan çocuklarında %30 – %40 oranında şeker hastalığına yakalanma riski vardır. Anne yada baba herhangi bir tanesinde görülürse bu oran %20 seviyelerine kadar inmektedir.

Şeker hastalığının sebepleri incelendiğinde en başta dengesiz beslenme görülmektedir. Bunun sonucu olarak genellikle aşırı kilolu kişilerde şeker hastalığını çok görmekteyiz. Dengeli beslenmenin önemi bu tür vakaalarda net anlaşılıyor. Bireyin vücudunda yeteri kadar insülin dengesi sağlanamadığı için pankreas işlevini yerine getirmekte zorlanır ve yorulur. İnsülin yetersizliğinin sebepleri arasında, hormonal yapı bozuklukları, pankreas taşı, pankreas iltihabı ve tümörü insülin yetersizliğine neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu