Genel Kültür

Doğa İle İlgili Atasözleri

Doğa insanların sahip olabileceği en anlamlı vazgeçilmez değerlerindendir. Huzur buldukları gibi insanlığın huzurla yaşamını sürdürmesinde doğanın etkisi çoktur. Yaşamlarını uzun süre sürdürebilmek için çaba göstererek çalışmalarına devam ederler. Tabiatın oluşması canlıların yaşamlarını sürdürmesindeki en büyük etkiye sahiplerdir. Atalarımız ormanların, ağaçların, bitkilerin, hayvanların eşsiz olduklarını bilerek çeşitli sözler söylemişlerdir.

Orman yurdun öz evladıdır, ormansız dünya yok olur: Orman olmadan ülke olmaz, verimsiz bir ülkenin ne hayrı görülür ne toprağı ekilir.

Her ağaçtan kaşık olmaz: Ağaçlar doğanın parçası olmasından dolayı her ağaçtan kaşık yapılmamalıdır. Ağaçların türlerine göre kullanılarak doğanın geleceğini sağlayacak olan ağaç türleri korunmalıdır.

Ağaç yaş iken eğilir: İnsanlar ağaçlara benzetilir, gençlik dönemlerinde ne gösterilirse onu benimseyerek öyle hareket ederler.

Kirli çevre insanın ruhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir: İnsanların içi temizse çevresine sahip çıkar kirlemesini önler, kirli çevre insanları içindekinin kirleterek çevresine zarar verdirtir.

Doğaya sahip çıkan geleceğine sahip çıkar: Geleceğimizin olması için doğanın korunarak kirlenmesi önlenmelidir. Doğayı korumayan geleceğini de koruyamaz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu