Genel Kültür

Dört Büyük Meleğin Görevleri Kısaca

Melekler katında görevli olan dört büyük melek vardır. Meleklerden daha üstün olan dört büyük melek Allah’ın emirleri doğrultusunda hareket ederek karar verirler. Dört büyük meleğim ismi Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail’dir. Hepsinin görevleri farklı olmaktadır.

Cebrail: Dört büyük meleklerden en büyükleri olduğu rivayet ediliyor. Görevleri arasında Peygamberlere vahiy getirmek, Allah’ın üstünlüğünü ve gücünü göstermektir. Allah katında çok itibarlı ve diğer meleklerin itaat ettiği bilinir. Yenilmez kuvvete sahip olup makama sahip olan melektir. Güçlü, arşın sahibi olan Allah’ın atkında itibarlı bir elçidir.

Mikail: Dört büyük meleklerden ikincisi olup tabiat olaylarından sorumludur. Mikail kelimesi “Allah’ın küçük ve sevgili kulu” anlamına gelir.

İsrafil: Kıyamet zamanı geldiği zaman sura üfleyecek olan melektir. Görevi kıyamet zamanında sura üflemesi olmaktadır. İki defa üfleyecek birincisinde yerler ve gökler yok olacak, ikincisinde dağlar kaldırılıp birbirlerine çarpacak ve kıyamet kopacaktır.

Azrail: Dört büyük meleklerin sonuncusu olan Azrail’in görevi can almaktır. Ölüm vakti geldiği zaman herkesin canını alacak olan melektir. Allah dilediğinde ise herkesin canını alıp en son kendi canını alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu