Genel Kültür

Dünya Barışı İçin Yapmamız Gerekenler

Dünya barışı en başında huzurlu bir hayat ve mutlu toplumlar için en önemli unsurdur. Dünya üzerinde barış olgusu en önemli tutumdur. Yüzyıllar boyunca birçok savaş yapılmış bunların sonucunda yokluk, ölüm ve acıdan başka hiçbir sonuç alınamamıştır.

Dünya ülkeleri çıkar ve daha fazka toprak kazanmak için savaşlar yapmaktadırlar. Birçok toplum için yerleşim alanları yüzyıllar öncesinden yapılan anlaşmalar ile belirlenmiştir. Bugün savaş sırasında ilk olarak o ülkenin halkı zarar görmekte, can ve mal kaybı yaşamaktadırlar.  Birey olarak bugün dünya barışı dediğimizde sadece ülkelerin arasında olmasını beklemeyin. Her bireyin barış tutumunu sergilemesi dünya barışının kalıcı olmasında etkili olacaktır.

Hiçbir insan başka bir insandan üstün değildir. Bu toplumlar içinde geçerli bugün hiçbir toplum bir başkasından üstün değildir. Dünya barışının oluşması için bunların farkına varabilmek ve insanlara karşı hoşgörü, saygı ve sevgiyle yaklaşılmalıdır.

İnsan olarak bugün toplumlara en azından ahlak çerçevesinde bakmalı onlara saygı duymalıyız. Her insan özgürce yaşama hakkına sahip olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu