Genel Kültür

“Dünya benim rızkımdır, Halkı benim halkımdır” Deneme Yazısı

İnsanları sevmek için sebebin olması mı gerekir? İnsan sevmek için yakını, akrabası, dostu illa bir iyiliğinin dokunması gerekmez. Eşiniz arkadaşınız olsun bir şeylerin varlığı gerekmez. İsterse Afrika’da yaşayan kabileden bir insan olsun o insanı sevemez miyiz? Bizim duygularımızı körleştiren aslında bakış açımız değil mi? İnsanların sevmek için milyon tane sebep sayılabilir. Gerek yaptıklarından gerekte yaratandan ötürü sevilebilir.

İnsan sevgisi başka sevgilerle karıştırılmamalıdır. İyilik yap sevil tabularını yıkmalıyız. Bir köpeği, kavanozdaki balığı, tatil yapmayı, güzel olan her şeyi sevebiliriz. Sevmek denildiği zaman tüm insanlığa ait önemli değerlere ulaşırız. Sevmek için o kadar zorda tutmamalısın kendini. Tüm insanlığa bahşedilmiş sevgi ilahi bir güçtür. İnsanlar yaratıldı ama onlara merhamet sevgi duygusu aşılandı. Değer verdiklerinizi değil her şeyi sevebilmek içindir. Sevmeden yalnız başına insan daha ne kadar dayanabilir. Severken sevilmek varken nedendir bencilliklerimiz. İnsan sevgisiz fazla yaşayamaz.

Anlayacağımız insan tek başına yaşayamayacağı, başkasını sevmeden yaşamını sürdüremeyeceğidir. İnsan olmak insanlık için en önemli sebeptir. Tek başına körelmiş duygular içinde yaşar. Dünyası gri renginden farksız olacağından sevmek ister. Sevilmek bir insanı yücelten, en yukarılara taşıyan değerdir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu