Genel Kültür

Dünya Sağlık Örgütü Nedir Kısaca

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO), Birleşmiş Milletlerin 1945 yılında kurulan, İsviçre merkezli uluslararası sağlık örgütüdür. Dünya toplumunda sağlık sorunları ile mücadele etmek amaçlı kurulmuştur. Sağlık alanında araştırmalar ve uluslararası basına bildirerek yayın yapmaktadır. İnsanlık hakkı olan sağlık hakkının gerekliliklerini yerine getirip yardımlar etmektedir.

Sağlıklı bir şekilde yaşamak insanların en temel hakkıdır. İnsanlar arasında din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sağlıklı yaşama hakkıdır. Dünyamızda yaşanan yavaşlar insanların hayatlarını kaybetmesi, sakat kalmaları, sağlıksız yaşamalarına neden olmaktadır. Sağlık alanında yaşanan kayıpların telafi edilerek insanlara sağlık hakkı sunulması için sosyal faaliyet yürütülmektedir.

Dünya sağlık örgütü, insanların sağlıklı şekilde yaşamaları için mücadele eder. Sağlıklı çevre sağlıklı nesillerin yetişmesi için imkanı tanımaktadır. Sağlık hizmetinin yanı sıra bir çok alanda hizmet sunmaktadır. Sağlık ihtiyacı olan her yere yardım elini uzatarak destek çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu