Genel Kültür

Dünyanın En Tehlikeli Kuşu CASSOWARY

Kuşların tehlikeli olabileceği aklınıza dahi gelmezdi. Onları sevimli ve sıcak kanlı canlılar olarak tanıdık. İlk olarak yırtıcı kuşlar arasında kartal ve akbaba gibi canlılar gelebilir. Ama türünü dahi bilmediğimiz tehlikeli ve kaçılması gereken kuş Cassowary olacaktır. Avustralya ve Yeni Gine’de Tropik ormanlarda yaşadığı bilinen iri ve çok tehlikeli kuş türüdür. Vücudu deve kuşuna benzese dahi onu tüylerinden tanıyabilirsiniz.

Dişi olanları erkeklere göre daha büyük ve renkli tüylere sahiptir. dişi olmaları daha kolay fark edilebiliyor. Boyları 2 metreye kadar ulaştıkları bilinir. Bilim insanları tarafından araştırmalara dahi konu olmuştur.

Canlının ortalama uzunluğu 1,5 metre ile 1,7 metre arasında değişiklik gösterir. Tehlikeli olabileceği ve yırtıcı olduğundan oldukça vahşidir. Kuşun ayaklarında üç parmakları vardır, orta parmağı diğerlerine göre daha iri ve uzundur. Kesici tırnakları olması pençe niyetine kullanılmaktadır. Uçamazlar ama saldırı esmasında pençelerini ve gagalarını kullanırlar.

Beslenmelerinde meyveleri tercih ederler. Akbabalar gibi ölü canlıların bedeni ile beslenebilirler. Kemirgen, böcek, kurbağa ve balık gibi canlılarla da beslenir.

Toplu olarak yaşamadıkları gibi onları çeşitli yerlerde görebilirsiniz. Canlı türlerine baktığımız zaman çiftleşecekleri zaman bir araya gelirler. Dişiler tek seferde en fazla 8 yumurta bırakır. Yavruların yumurtadan çıkması 42 günü bulmaktadır. Dişiler yavrularını korur ama erkeklerde yavrularını korumak için içgüdüleri gelişmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu