Genel Kültür

Dünya’nın Şeklinin Küreye Benzediğini Kanıtlayan Örnekler

Tarih boyunca dünyanın şeklinde dair çeşitli düşünceler öne sürülmüştür. İnsanoğlu o dönemlerde bilimi yeterince gelişmemiş olmasına bağlıdır. Bugün dünyanın şeklinin küreye benzediğini kanıtlayan çeşitli bilgiler öne sürebiliriz.

Denizler dümdüz görülse dahi devamlı gidildikçe aynı noktaya ulaşmamızdır. Dünyanın şekli elips olmasından denizler mesafe bakımından düz olmadığı görülür. Bulunduğumuz noktadan itibaren ilerledikçe göreceğimiz mesafeler sadece bize düz gelmektedir.

Güneşin doğuşu ve batışını izlerken yuvarlak odluğunu görebiliriz. Güneş yavaşça doğup batar bunu takip ederken güneş aniden doğu batması gerekirdi. Gün doğumu ve batımı bunun en önemli ispatlarından biridir.

Uçakla aynı yönde hareket edersek bulunduğu noktaya ulaşırız. Dünyanın yuvarlak olduğunun en önemli kanıtı olurdu. Uçak bir müddet sonra aynı yere geldiğinde anlaşılmasıdır.

Gökyüzüne baktığımızda hafif bombeli, elips şeklinde olduğu görülür. İnsanlar çağlar öncesinde bunu gözlemleyememiştir. Uzay çalışmalar sayesinde dünyanın şekli konusunda tam sonuca varmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu