Genel Kültür

Dünyayı Meydana Getiren Katmanlar Nelerdir Özellikleri

Dünyanın Katmanları Nelerdir, Dünyanın Katmanları Özellikleri

Dünyamızı oluşturan toplam 5 katman bulunmaktadır. Bunlar atmosferden yerin en derinliklerine kadar inmiştir. Bulundukları yere göre sahip oldukları özellik ve kendilerine özel görevleri vardır. Bu nedenden dolayı hepsine ihtiyaç duyulur.

Hava Küre
Dünyamızın etrafını saran gaz tabakası olmaktadır. Atmosfer olarak ismi olup sahip olduğumuz oksijenin uzayda uçuşmasını önlemektedir. Görevlerinden birisi ise güneşten gelen ışınları süzerek zararları önlemektedir. Uzaydan gelecek meteor parçacıklarına karşı atmosfer koruma tabakası görevini üstlenmektedir.

Taş Küre
Yer kabuğu olup sert bir tabaka olmaktadır. Taş, toprak ve kayaçlardan meydana gelmiştir. Yüksek tepelere sahip olduğu gibi üzerinde yaşadığımız toprak parçasıdır.

Su Küre
Yeryüzünde bulunan denizler, göller, akarsular en küçük su olan noktalar dahi su küreye dahildir. Su küre hayatsal önem taşıyarak gökyüzündeki bulutlardan yağmur yağması sonucunda oluşmuştur. Buzullar dahi su küreye dahil olmaktadır.

Ateş Küre
Yer kabuğunun altında olan kısım olup erimiş madenlerle doludur. Gaz olarak yeraltında birikir sıkışır zaman içersinde yerkürede bulduğu çatlaklardan yeryüzüne doğru çıkmaktadır. Yeryüzüne çıkan lavlar olup sıcaklıkları binlerce derece ile olup volkanik tepeleri oluşturur.

Ağır Küre
Dünyanın tam ortası olup çekirdeğin adıdır. Binlerce derece sıcaklıkta olup çevresindekileri kendisine çekmektedir. Manyetik alan oluşturarak yer çekimini yaratmaktadır. Demir ve nikel karışımından oluşup dünyanın en sıcak yeridir.

dünyanın katmanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu