Genel Kültür

Edebiyatın Psikoloji ile İlişkisi

Birçok edebi eserde psikolojinin izlerini çok rahat görebiliriz. Her insan bir yazı yazarken o  anki psikolojisi, ruh hali onu yazmada etkili olmaktadır.  Yazarlarda eserlerini kaleme alırken içinde bulunduğu psikolojiyi eserine ister istemez yansıtmaktadır.

Eserlerdeki bu psikolojik yansıma doğrudan olmaz, yazar bu durumu okuyucuya daha rahat ulaştırmak için hissettiklerini yorumlayarak ve çözümleyerek eserine yansıtır. Yazar eserin kahramanlarının üzerindeki ruh hallerini esere yansıtır. Yani her eserde olduğu gibi kahramanların içinde bulundukları durum psikoloji biliminden yararlanılarak eserlere aktarılır. Edebiyatımızda psiklojik roman türünde de eserler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir, Mehmet Rauf’un Eylül, Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu gibi eserler olay kahramanının psikolojisini esere yansıtarak ele alınmıştır.

Yazar eserini kaleme alırken hem kendi psikolojik durumunu hemde olay kahramınının durumunu harmanlayarak esere yansıtmaktadır. Bu nedenle psikolojik eserlerde günlük yaşamdan benzer durumlar görmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu