Genel Kültür

Ege Adalarının Fethinin Önemi

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra hedefi Ege denizi olmuştur. Donanmanın güçlenmesi için tersaneler kurularak donanma güçlendirildi. Ege adalarına fetih yapmak için harekete geçmiştir. Ülkenin güvenliği bakımından Anadolu topraklarına katılması hedeflendi.

Fatih Sultan Mehmet, donanmanın başında İmroz, Taşoz, Seadirek, Bozcaada, Limni, Midilli ve Eğriboz adalarını fethetti. Osmanlı Devleti’nin fetihleri ile Ege denizinde hakimiyetini arttırmıştır. Venedikliler için korku yaratarak Mora adasına saldırmaya başladılar. Ege denizinde yapılan saldırı sonucunda küçük saldırılar halinde on altı yıl boyunca devam etmiştir.

Venedikliler savaştan mağlubiyet yaşamaları sonucunda Osmanlı ile antlaşma imzaladılar. Osmanlı devletinin deniz sınırlarının içinde serbest ticaret hakkı verilmiştir. Her yıl vergi olarak 10.000 altın ödemeyi kabul ederek antlaşma yapılmıştır. Venedikliler antlaşma sonucunda İstanbul’da elçi bulundurma hakkına sahip olarak on altı yıl boyunca savaş tazminatı ödemeyi kabul ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu