Genel Kültür

Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunları

Ege Bölgesinin Halk Oyunu Zeybek, Zeybek Oyunu Hakkında Bilgi Ege bölgemizin oyunlarından olup sevilerek oynanıp kahramanlık duygusunu gösterir.

Ege bölgesi ülkemizin batı kıyı kesimlerde yer alan bölgeleri kapsamaktadır. Bölgenin en bilinen oyunu Zeybek olmaktadır. Oyunun ifadesi ise korkusuzluk, dürüstlük, girişken ve yanında olan adil insanların oyunu olarak bilinmektedir. Kurtuluş savaşı dönemlerinde zeybek oyunu önem taşımaktadır.

Kahramanlığın ve onurun bir arada olması ile birlikte izleyiciler üzerinde büyük etki yaratan oyunlardan olmuştur. Kahramanlık hikayelerini anlatan hareketlerinde şahin ve Kartal figürlerine yer verilmiştir. Gökyüzüne doğru keskin bakışlar kolların ve ayakların hareketleri sonucunda olur.

Ege bölgesine özellikle ait olması Batı Anadolu da sıklıkla oynanmaktadır. Günümüzde halen zeybek oyunu değer taşıyarak Anadolu kesimleri Antalya, Isparta, Afyon, Sakarya ve Burdur’u kapsar. Zeybek oyununun tek kişi oynaması daha kolay olup bir veya birden fazla kişinin ise figürleri birbirlerini takip etmeleri gerekmektedir. Daha dikkatli oynanması gerekir aynı hareketleri yapmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu