Genel Kültür

Ege Bölgesinin Gelenek ve Görenekleri

Ege Bölgesi gelenek ve görenekleri bakımından oldukça zengindir. Yemek, giyim, kültür, kız isteme, insanlara karşı davranışları ile kendisini göstermektedir. Ege bölgesindeki kültür insan hayatlarına doğrudan etki yaratmaktadır.

Kız isteme: Kız isterken 3 defa peş peşe istenmektedir. Akraba evliliği yapılmasına kesinlikle karşı çıkılmaktadır. Yedi kuşak yabancıdan kız alınıp ve verilmektedir. Kan davaları unutulur ve dostluk sağlanır.

Yöresel yemekler: Zeytinyağlı yemekleri ile meşhur olan yöremizdir. İnsanı fazla yormadan ve hafif yemeklerin tüketimi ile bilinir. Yıl boyunca hava ılık olduğu gibi insanların hayatlarını etkilemektedir. Zeytinyağlı yemekler mutlaka sofralarda yer almaktadır. Severek yiyebileceğiniz lezzetlerden olmaktadır. Egenin yöresel yemekleri; tarhana çorbası, keşkek, zerde, sura, İzmir köftesi, papaz yahnisi, mücveri, pirinçli domates dolması, kol böreği, gerdan tatlısı, radikal salatası, zeytinyağlı taze fasulye, tel kadayıf, kaymaklı dondurma, ekmek dondurması bölgenin en meşhur yöresel yemeklerindendir.

Halk oyunları: Bölge olduğu gibi aynı zamanda kendine özel halk oyunları ile de tanınmıştır. İzmir yöresinde bir çok halk oyunu kendisini gösterir. Zeybek en bilinen oyunlarındandır. İzmir halk oyunları ülkemize yayılarak bölgelerde etkilenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu