Genel Kültür

Eğitim ile İlgili Atasözleri ve Anlamları

Eğitim toplumların gelişmesinde faydalı şeylerin üretilmesinde haylice önemlidir. Cahil insanlar çevrelerine ve kendilerine zarar verebilir. Eğitimli, kültürlü bilge insanlar daima saygı görür ve çevrelerine saygı gösterirler. Eğitim sayesinde insanlar aydınlanarak sorunların üstesinden gelebilir hale ulaşırlar. Güçsüz olanlara daima yardım edilerek onlarında sorunları aşmasında destek olunabilmektedir.

Atalarımız yaşamlarında eğitimin değerini bilmiş ve o denli hareket etmişlerdir. Özlü sözler söyleyerek eğitime dair çalışmalar yaparak önemli yerlere ulaşmış kişilerdir. Bizlere eğitim alanında katkıda bulunan atalarımıza karşı saygılarımızı asla unutmamamız gerekir.

Ağaç yaş iken eğilir
Gençlik yaşlarımızda öğrenmesi kolay olduğundan insanın en güzel şekilde eğitilecek yaşıdır. Ne öğrenirse öğrensin gençlik zamanında öğrenerek çözüme ulaştıracağıdır.

Kalem kılıçtan üstündür
Bilim ile elde edilecek zafer kılıçtan daha etkilidir. Kılıçla çözülmeyen sorunlar ilimle birlikte çözülerek sorunların üstesinden gelinebilir.

Okumayı sevmeyene dokuz hoca az
Eğitim konusunda istekli olmayan kişiye ne anlatırsan anlat fayda etmez. Öğrenmeye istekli olan birisi vereceği çaba ile her şeyi öğrenir.

Bilgisiz insan davula benzer
Bilgisi olmayan ve çevresine kulak vermeyen insan davuldan farksız olacağıdır. Çok konuşup işi boş insan olacağı yerine öğrenerek yerli yerinde doğru şekilde konuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu