Genel Kültür

Elektriği Kim Buldu Elektriğin İcadı

Elektrik günümüzün en önemli buluşu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarih boyunca bir çok değişime uğrayarak bugünkü halini almıştır. Gelişim sayesinde daha kullanılabilir hal aldı.

Elektriğin icadında önemli adımlar atan bilim adamı William Gilbert tarafından gerçekleştirilmiştir. 16. yüzyıllarda manyetizma ile statik elektriğin arasındaki ilişkiyi inceleyerek araştırmasına devam etti. Eksi ve artı yüklü iyonlar üzerinde durmuştur. 1767 yılında Joseph Priestley tarafından yüklerin birbirlerine ters orantılı olduğunu fark etmiştir. 1729 yılında bazı maddelerin elektriği bir noktadan başka noktaya ilettiğini fark etti.

1800 yılında Alessandro Volta ilk elektrik pilinin icadını yaptı. Elektriğin depolanabilir olması sayesinde kullanımına büyük ilgi gösterildi. 1820 yılında Hans Christian Orsted tarafından içinden elektrik akımı geçen mıknatıs iğnelerini keşfetti. 1908 yılında Davy tarafından iki kömür elektronu bulunarak ışık ve ısı enerjisi elde edileceğini keşfetti.

Elektriğin günlük alanda kullanımı 19. yüzyılın ikinci yarısında olmuştur. Elektrik üretimi ile birlikte Thomas Edison tarafından 1881 yılında elektrik üretim merkezi kuruldu. Elektrik merkezinden verilen elektrik evlere iletilerek aydınlanma başlamıştır.

Bir Yorum

  1. güzeldi hocam bana bunu ödev vermişti inşallah hocam beğenir…***

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu