Genel Kültür

Elmas Çıkarılan Ülkelerde Görülen Sosyal Politik ve Ekonomik Etkiler

Elmas dünya üzerindeki en değerli taşlardandır. Az bulunmasından dolayı mücevher ve değerler doğrultusunda takı aksesuar niyetine kullanılır. Ülkelerin ekonomik olarak elmas madenlerinin bulunması ekonomik olarak gelişmişliğini göstermesi gerekirdi. Bugün böyle değerli taşların çıkartıldığı ülkelerin başında Afrika gelmektedir. Ekonomik olarak düşük olmasından dolayı politik bakımından zarar görmüştür.

Afrika bugün sömürge etkisinde olup zenginleri zengin fakirleri ise çok fakirdir. Sömürge altında olmasından dolayı açlık ile mücadele verilmektedir. Yer altı madenleri doğrultusunda dış ülkelerden gelen araştırmacı ve madenciler tarafından elmaslar toplanır. Maliyetleri düşük olması kâr payının yüksek olmasına sebeptir. Burada yaşayan insanlar yoksullukla mücadele verdiğinden dolayı günlük bir iki dolara çalışmaktadır.

Elmas çıkartılan ülkeler sömürge altında olduğundan dolayı ekonomik bakımdan zayıflardır. Dış yatırımcılar tarafından iş imkanları sunulur. Burada çalışan yerli halk ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar. Elmaslardan faydalanamadıkları gibi politik bakımdan mücadele edemediğinden dolayı kendileri değerlendirmekte zorluk çekerler. Günümüzde elmas çıkartılan ülkelerin yönetim şekillerinin daha çok monarşi olduğu bilinmektedir. Padişahlık sistemine çok benzemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu