Genel Kültür

Emmy Noether Hayatı Kısaca Özet

Amalie Emmy Noether, Alman asıllı 23 Mart 1882 – 14 Nisan 1935 tarihleri arasında yaşamış ünlü matematikçi. Soyut cebir ve kuramsal fiziğe katkıları ile önemli katkılarda bulunmuştur. Halka, alan ve cebir alanında önemli buluşlar sunmuştur. Tarihin önemli kadın matematikçilerinden olup yaptığı çalışmalar sayesinde etkili olmuştur. Noether teoremi simetri ile korunum yasaları arasındaki temel bağı açıklamıştır.

Almanya dönemlerinde Yahudi bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Babasının da matematikçi olması kendisinin bu alanda yoğunlaşmasında etkili olmuştur. Fransızca ve İngilizce öğretmeni olmayı planladı fakat babasının ders verdiği üniversite hayatı baştan sona değişmiştir. Tezini bitirmesi ile maaş almadan yedi yıl ücretsiz çalışarak kendisini geliştirmiştir.

Matematik alanında ileri gelen insanlarla tanışmıştır. Ona erkeklerin arasında eğitim aldığından dolayı “Noether oğlanları” denirdi. Bir çok alanda çalışmalarını gösterdi. Çalışmalarını öğrencisi tarafından yazılan ders kitabında ikinci cildinin temelini oluşturdu. Cebirsel yetenekleri ile birlikte yaptığı çalışmaları dünyaya katmıştır. Ertesi yıl Alman Nazi hükümeti döneminde üniversiteden çıkarttı. Çalışmaları oldukça zorlu bir dönem geçirdi. Modern fiziğin gelişiminde yapacağı katkılar önemli görüldü. Yeni bir üniversite için Amerika Birleşmiş Devletlerine katılarak hayatına devam etmiştir. İnsanlar için cebirsel alanlarda değişmezleri değiştirdi. Varyasyonlar hesabındaki çalışmalar sayesinde Noether teoremi olarak çalışmalar sağladı. Bir çok alanda çalışmalarına devam etti, oldukça cömert ve alçakgönüllü olup bir çok matematikçi olarak kendisini referans gösterildi.

1935 yılında yumurtalıklarında kist oluştuğundan dolayı ameliyata girdi ve dört gün sonra 53 yaşında öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu